Světové novoročenky

 

Vážným sběratelem se většina z nás stala až ve svém středním věku a proto je pro nás neobvyklé setkat se se zapáleným a věcí znalým mladým sběratelem. To jsem si uvědomil, když v jednom rozhovoru na vernisáži jsem dostal tip na kolegu sběratele, který prý má pěknou sbírku novoročenek, exlibris i volných grafik od evropských a částečně i světových autorů, ale také i obsáhlé znalosti o těchto autorech. Tento častý účastník světových kongresů a řady evropských exlibristických aukcí se jmenuje Jan Zima a je z Hronova.

Občas se mi povede, že nemám daleko od nápadu k činu a tak se stalo, že 21. dubna 2011 jsme se sešli v naší klubovně v Evropském spolkovém domě na besedu o (nejen) evropských novoročenkách. Jan Zima sebou přivezl slohu grafik i počítačovou prezentaci. Hned v úvodu besedy jsme se dozvěděli, že označení PF je známo jen ve východní Evropě a také s tím, že „klasické“ novoročenky, kde je přání k novému roku (PF) uvedeno přímo v desce mizí a jsou nahrazeny volnými grafikami s přípisem tužkou, s přítiskem nebo exlibrisy či volnými grafikami v přebalu s blahopřáním. Potom už mezi námi kolovaly nádherné grafiky a ke každé jsme se dozvěděli podrobnosti o grafické technice a technice tisku.

Jan Zima se soustředil na 16 autorů, které nám prezentoval jejich portréty a zejména jejich grafikami, ale v některých případech i s jejich obrazy nebo sochami. Ten večer jsme se setkali s Rusy Yuriy Nozdrinem a Vladimírem Zuevem, Ukrajinci Olegem Denisenkem, Konstantinem Kalinovichem a Romanem Romanyshynem, Bělorusem Romanem Sustovem, Bulharem Rumenem Petrovem Nistrovem, Polákem Wojciechem Luczakem, Litevcem Anastasem Kmieliauskasem, Lotyškou Natalijou Cerencovou, Estoncem Lembitem Löhmusem, Italem Toni Pecorarem, Belgičanem Martinem R. Bayensem, Srbkou Katarinou Zaric, Mexičanem Emilio Carrasco Gutierrezem a Japoncem Shigeki Tomurou. My jsme se sekali s některými autory poprvé, ale Jan Zima většinu z nich poznal i osobně a uměl nám sdělit mnoho informací o nich i o jejich grafikách, obrazech a sochách.

A tak jsme našem obvyklém „větrání sbírek“ nebo „prezentací přírůstků“ a po besedách o Světovém kongresu v Číně (1 x J.Hruška, 1 x M.Manojlín), o japonských, ruských, evropských exlibris (3 x M.Humplík), o přehlídkách českých exlibris 2007 a 2009 (2 x Z.Řehák, L.Netušil), o tiscích K.Valtra (J.Valtr), o sběratelství a přátelství (F.Nový), po opakovaných besedách s autory (6 x K. Šafář, 1 x J.Bouda, 1 x I.Baborák), po přednáškách o historii grafiky (2 x L.Netušil) našli další téma a nového přednášejícího pro naše akce.

Wojciech LuczakNovoročenka polského autora Wojciecha Luczaka